مقایسه بین لامپ‌های التهابی و فلورسنت

مقایسه بین لامپ‌های التهابی و فلورسنت

لامپ های فلورسنت کم مصرف ( CFL ) به طور گسترده ای به عنوان جایگزین لامپ های التهابی ( کالای مصرفی که ۱۰۰ سال استفاده کرده ایم ) به دلیل صرفه جویی در انرژی عرضه می شوند. ما لامپ های التهابی را بدون هیچ فکری می خریم و آن ها را در کنار سایر محصولات لیست خریدمان قرار می دهیم.

اگر می خواهید که با خرید لامپ های CFL در پولتان صرفه جویی کنید و به سلامت محیط زیست کمک کنید، ما شم را می ستاییم، اگرچه ” سبز شدن ” ( حفاظت از محیط زیست ) نیاز به برنامه ریزی و تفکر دارد، بنابراین برای تنظیم انتظاراتمان از لامپ های کم مصرف و برای اینکه مصرف کننده مطلعی شوید، در ذیل، مختصری از راهنمایی ها و نکاتی را برای یاری شما آورده ایم:

  • قیمت خرید اولیه یک لامپ کم مصرف از التهابی بیشتر است؛ لامپ های CFL کالاهای مصرفی نیستند. آنها از تکنولوژی پیچیده تری بهره می برند و بر خلاف لامپ های التهابی از قطعات الکتریکی متعددی ساخته شده اند.
  • لامپ های کم مصرف در طول زمان باعث صرفه جویی در پولتان می شوند؛ زیرا اگر درست استفاده شوند، انرژی کمتری مصرف می کنند، طول عمرشان بیشتر است و نگهداری کمتری نسبت به لامپ های التهابی نیاز دارند.
  • لامپ های کم مصرف ( CFL ) به مدت زمانی بین ۱ تا ۳ دقیقه برای گرم شدن نیاز دارند تا به درخشندگی کامل برسند. این نقص تکنولوژی نیست. شروع به کار آرام به لامپ اجازه می دهد که نور خروجی ثابتی در طول روشن بودنش تولید کند.
  • طرز استفاده از لامپ های کم مصرف بر طول عمرشان تأثیر می گذارد. در محیط های گرم با جریان هوای بسیار کم در اطراف دستگاه، طول عمر CFL می تواند کم شود. محیط های گوشه ای یا زمینی از نمونه محیط های گرم هستند، اگرچه CFL ها در چراغ های رومیزی نیز که برای جریان هوا باز هستند، دوام می آورند.
  • لامپ های کم مصرف می تواند تیره تر از آنچه انتظار می رود باشند. یک لامپ کم مصرف توان کمتری نسبت به لامپ التهابی نیاز دارد تا همان مقدار نور را تولید کند. تولید کنندگان یک چهارم توان یک لامپ التهابی را برای CFL های مرتبط به کار می برند تا همان مقدار نور را ساطع کنند ولی بدلیل اینکه فعالیت CFL ها با توجه به دما و مکانشان تفاوت دارد، پیشنهاد می شود که یک سوم توان ( وات ) استفاده شود، به عنوان مثال برای جایگزینی یک لامپ التهابی ۶۰ وات، یک لامپ CFL ۲۰ وات نیاز است نه ۱۵وات. شما هنوز کسری از انرژی را مصرف خواهید کرد اما از تیره شدن لامپ جلوگیری می کنید.
  • همه CFL ها نمی توانند با دیمر استفاده شوند. اگر قصدتان استفاده از CFL برای تنظیم کردن نور ( DIMMING ) است، باید توجه داشته باشید که بر روی جعبه دستگاه قابلیت تنظیم نور ذکر شده باشد.
  • رنگ نور تولید شده توسط CFL ها مزایا و مضراتی دارد. لامپ های کم مصرف در دمای رنگ های مختلفی عرضه می شوند، پس برای دکورهای مختلفی ( گرم یا سرد ) می توانند استفاده شوند. این امکان با لامپ های التهابی میسر نیست. توجه داشته باشید ممکن است ۲ لامپ فلورسنت کم مصرف از یک نوع و از یک کارخانه در رنگشان مقدار کمی تفاوت وجود داشته باشد.
  • CFL ها مقدار بسیار کمی جیوه دارند که این عنصر سبب می شود که این لامپ بازدهی انرژی داشته باشند. پیشنهاد می شود که CFL ها را با زباله های معمولی خود بیرون نیندازید.

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب وبلاگ شمیم اندیشه

برخی از پروژه‌های شمیم اندیشه