آشنایی با پروژکتور های نورپردازی : پروژکتور آسمانی

پروژکتور آسمانی

پروژکتور آسمانی (فانوس) دستگاهی است که در نورپردازی دارای اهمیت بالایی می باشد و این پروژکتور از یک منبع بسیار پر قدرت نورانی که با یک رفلکتور آینه ای ترکیب شده است ساخته شده است برای اینکه پرتو های پر قدرت از نور را بصورت موازی و در یک جهت مشخص پرتاب کند، که معمولا این دسته پروژکتور های نورپردازی قابلیت چرخش را نیز دارا می باشد.

تاریخچه ی استفاده از پروژکتور های آسمانی بر می گردد به سال 1882 میلادی که اولین بار توسط نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در مقابل فرانسه استفاده شد.

بعد از این واقعه اهمیت پروژکتور آسمانی برای همه بطور گسترده آشکار شد و کشور ها در طول جنگ ها به ویژه جنگ جهانی اول و دوم از آن برای ردیابی ارتش یا روشنایی و نورپردازی جهت حمله های شبانه و یا گمراه کردن ارتش دشمن استفاده می کردند.

خدمه افسران ATS در حال استفاده از پرژکتور آسمانی 90 سانتی متری (سال 1944)
پروژکتور های آسمانی برای ردیابی هواپیما های جنگی در شب روشن شده اند (سال 1942)

امروزه، از پروژکتور های آسمانی در تبلیغات، نمایشگاه ها، جشنواره ها و دیگر رویدادهای عمومی استفاده می شود و استفاده از پروژکتور های آسمانی در فیلم ها بسیار معمول شده است. پرتوهای پروژکتور های آسمانی هنوز هم در طراحی لوگو شرکت فیلم سازی (21st Century Fox) بصورت یک المان به یاد ماندنی از نورپردازی بکار رفته است.در حال حاضر قدرتمندترین پروژکتور آسمانی بکار رفته در نورپردازی هتل (luxor) در شهر لاس وگاس می باشد که پروژکتور آسمانی روی نوک هرم شکل این هتل زیبا قرار گرفته است. پرتو نور متمرکز شده از این پروژکتور چیزی حدود حدود 13،650،000 لومن از 397 کیلو وات لامپ زنون را دارا می باشد. روشنایی ناشی از پروژکتور آسمانی هتل Luxor تقریبا دو برابر روشنایی است است که خورشید بر روی یک سطح مساوی می تاباند می باشد (حدود 95,000,000 cd/ft2در مقابل 45,000,000 cd/ft2منتشر می شود)

نورپردازی هتل Luxor با استفاده از پروژکتور آسمانی
نورپردازی فستیوالی در تورونتو با استفاده از پروژکتور های آسمانی
نورپردازی مکان برج های دوقلو تجارت جهانی آمریکا برای ادای احترام به حمله 11 سپتامبر
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب وبلاگ شمیم اندیشه

برخی از پروژه‌های شمیم اندیشه