۱۰ نکته که برای نورپردازی با LED باید بدانیم

LED ها به طور فزاینده ای محبوب می شوند و محصولات با کیفیت LED تولید می شود و در بازارها به فروش می رسند.

روشنایی با LED جایگزین مناسبی برای نورپردازی های بر مبنای محصولات التهابی و فلورسنت هم در مناطق مسکونی و هم در بخش تجاری و تبلیغاتی به سبب بازده انرژی بالا، طول عمر زیاد، اندازه و سایز کوچک، نداشتن زمان برای شروع مجدد، قابل ریمر شدن، تولید گرمای بسیار پائین، روند کند خرابی، پایداری در مقابل شوک و ضربه، کارآیی خوب در دماهای پائین، زوم کردن نور و نداشتن جیوه سمی بر عکس لامپ های کم مصرف است.

در زیر ۱۰ نکته که باید درباره این منبع نور نوظهور بدانیم آمده است:

۱- LED های رنگی و سفید

LED ها می توانند به رنگ های قرمز، سبز، آبی و یا کهربایی باشند. نور ساطع شده از LED بستگی به مواد اولیه ساخت دارد. به عنوان مثال LED قرمز از عناصر شیمیایی آلومینیوم، گالیُم و آرسنیک ساخته شده است. LED سفید همچنین از LED های سبز، آبی و قرمز نزدیک به هم ساخته می شود. در این زمان LED ای نیست که بتواند نور سفید از خودش ساطع کند. تولید LED ای که بتواند نور سفید ساطع کند هدف نهایی تحقیقات مربوطه است.

۲- درخشندگی LED

یک HIGH POWER LED می تواند ۸۰ لومن نور تولید کند. در مقایسه، یک لامپ حبابی التهابی ۶۰ وات ۹۰۰ لومن نور تولید می کند. بنابراین درخشندگی HIGH POWER LED حدود یک یازدهم لامپ التهابی ۶۰ وات است. برای تولید روشنایی مناسب ادوات LED باید شامل گروهی از LED باشد. اما آینده برای LEDها روشن است. لومن خروجی از LED ها در دو سال اخیر دو برابر شده است.

۳- دمای رنگ LED

دمای رنگ مقیاسی برای ظاهر رنگ منبع نور است که سردی و گرمی نور را تشریح می کند. منابع نوری زیر ۳۲۰۰ کلوین به عنوان ” گرم ” شناخته می شوند و بالای ۴۰۰۰ کلوین منابع نوری ” سرد ” نامیده می شوند.

به عنوان مثال لامپ های التهابی خانگی دمایشان ۲۸۰۰ کلوین است. دمای رنگ منابع نور به مقدار گرمایی که آنها تولید می کنند ربطی ندارد. LED های سفید در دمای رنگ با هم متفاوت هستند. بعضی از LED های سفید در دمای ۲۶۰۰ کلوین و گرم هستند ولی بیشتر آنها در ظاهر سرد هستند. این بخاطر آن است که بیشتر LED های سفید از قرار دادن فسفر زرد بر روی LED های آبی ساخته می شوند.

۴- پرداخت رنگ LED

شاخص پرداخت رنگ ( CRI) قابلیتی برای هر منبع نوری است که نور را به طور دقیق پردازش کنند. مقیاس CRI از ۱ ( سدیم کم فشار ) تا ۱۰۰ ( خورشید ) را شامل می شود. CRI ۷۵ خوب، CRI ۸۵ بسیار خوب، CRI ۹۵ عالی و CRI ۱۰۰ بسیار عالی تلقی می شوند. LED های با دمای رنگ سفید گرم با CRI ۸۰ موجود می باشند.

۵- بازده LED

مانند همه منابع نور، بازدهی LED با لومن بر وات اندازه گیری می شود که مقدار نور تولید شده بر یک واحد توان است. بازده LED های سفید گرم ۲۵ تا ۴۴ لومن بر وات و LED های سفید سرد ۴۷ تا ۶۴ لومن بر وات است. در مقایسه، بازده لامپ های التهابی خانگی ۱۰ تا ۱۸ لومن بر وات و لامپ های فلورسنت کم مصرف ( CFL ) ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات است.

۶- LED درایور

لامپ های فلورسنت برای عمل کردن به بالاست ( چوک ) نیاز دارند. بالاست ولتاژ لازم برای شروع را تأمین می کند و شدت جریان را برای لامپ محدود می کند. LED نیز به منبع قدرت الکترونیکی مشابهی نیاز دارد. برای LED این منبع قدرت، LED درایور نامیده می شود. LED درایور ولتاژ ( معمولاً بین ۲ و ۴ ولت DC برای LED های با درخشندگی بالا ) و شدت جریان مناسب ( بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی آمپر ) را مهیا می کند و همچنین می تواند شامل دیمر و کنترل تنظیم نور باشد.

بازدهی LED درایورها به طور کلی حدود ۸۵ درصد است بنابراین بازده LED ها بهتر است ۱۵ درصد کاهش یابد تا خرج LED درایور شود.

۷- تولید گرمای LED

این یک افسانه است که LED ها تولید گرما نمی کنند. در حقیقت تمام منابع نور گرما تولید می کنند و LED ها از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین خیلی مهم است که محصولات LED به درستی طراحی شوند تا گرمای تولید شده را به طور مناسب پخش کنند.

۸- طول عمر LED

LED ها مانند لامپ های مهتابی نمی سوزند. به جایش آنها در طول عمر خودشان تیره و تار می شوند تا جائیکه آن ها نمی توانند نور کافی ساطع کنند. LED به طور کلی وقتی که ۷۰% از نور اصلی خود را ساطع می کند بدون کاربرد تلقی می شود. زمانی که طول می کشد تا به این مرحله برسد طول عمر LED نامیده می شود. بعضی از LED ها ممکن است ۱۰۰,۰۰۰ ساعت طول عمر داشته باشند ولی این فقط در بهترین شرایط آزمایشگاهی امکان پذیر است. در شرایط واقعی فعالیت LED ها در محصولات ممکن است به ۶۰.۰۰۰ ساعت برسد.

طول عمر یک LED در یک وسیله نوری بسیار کمتر از طول عمر یک LED بیرون از وسیله است که این به خاطر تولید گرما در وسیله است. طول عمر یک LED نمونه در یک وسیله نوری نمونه بین ۳۵,۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ ساعت است.

۹- OLED

OLED یک دیود ساطع کننده نور زیستی ( آلی ) است. این یک LED است که کربن نیز دارد. OLED ها به عنوان ورقه های انعطاف پذیر کم وزن تولید می شوند. امروزه OLED ها بازده کمتری نسبت به LED های غیر آلی ( کریستالی ) دارند. همچنین OLED ها نور کمتری در مقایسه با LED ها تولید می کنند.

۱۰- اشعه های فرا بنفش و فرو سرخ

LED های سفید به اندازه لامپ های التهابی اشعه فرو سرخ و گرما تولید نمی کنند. به علاوه LED های سفید اشعه فرا بنفش نیز به اندازه لامپ های فلورسنت ساطع نمی کنند.

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب وبلاگ شمیم اندیشه

برخی از پروژه‌های شمیم اندیشه