مزایای استفاده از لامپ های ال ای دی

مزایای استفاده از لامپ های ال ای دی نسبت به سایر لامپ ها

چراغهای LED به دلایل مختلف، مانند طول عمر طولانی، مصرف کمتر انرژی نسبت به بقیه ی لامپ ها، و نیازهای تعمیر و همچنین نیاز های نگهداری کم تر، بازار نورپردازی معمولی را در بر می گیرد. تا سال ۲۰۳۰، DOE تخمین می زند که چراغ های LED می توانند ۱۹۰ تراوات ساعت برق را در سال صرفه جویی کنند، که کاهش هزینه ای برابر با ۱۵ میلیارد دلار را در بر دارد. با توجه به این که قیمت خرید این نوع لامپ ها و لوازم جانبی همچنان رو به کاهش است، مدیران و مدیران تسهیلات ببیشتر به دنبال ارتقا سیستم های نورپردازی خود با چراغ های LED هستند. در زیر هفت مزیت برای همه ی تصمیم گیرندگان در نظر گرفته شده است:

۱ – بهره وری انرژی

چراغ های LED حدود ۵۰ درصد برق کمتر از گزینه های سنتی دیگر مانند لامپ های رشته ای، فلورسنت و هالوژن مصرف می کنند، که منجر به صرفه جویی در هزینه های قابل توجه انرژی، به خصوص برای فضاهای با تعداد چراغ های بالا است که برای مدت طولانی هم روشن هستند.

لامپ های معمولی نور و گرما را در همه جهات پخش می کنند در حالی که چراغ های LED روی سطح مسطح نصب می شوند و نور را به صورت کروی و یا به شکل نیم کره ای منتشر می کنند. این قابلیت نوردهی باعث کاهش انرژی هدر رفته می شود.

۲ – عمر طولانی

LED های با کیفیت دارای طول عمر حدود ۳۰،۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ ساعت یا حتی طولانی تر هستند در حالی که طول عمر یک لامپ معمولی رشته ای فقط حدود ۱۰۰۰ ساعت می باشد؛ همچنین طول عمر یک فلورسنت حدودا۸،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ ساعت است. با عمر طولانی تر، LED ها می توانند هزینه های کار را برای جایگزینی و تعویض لامپ ها در شرایط تجاری کاهش دهند و به سیستم روشنایی کمک کنند.

۳ – عملکرد در محیط های با دمای پایین و سرد

چراغ های LED، بر خلاف لامپ های فلورسنت سرما را دوست دارند. در دماهای پایین، لامپ های فلورسنت برای روشن شدن به ولتاژ بالا نیاز دارند و در نتیجه جریان شار (شدت نور) کاهش می یابد. در مقابل، عملکرد LED با کاهش دمای محیط افزایش می یابد. این باعث می شود که استفاده ی LED ها در یخچال و فریزر، سردخانه ها و فضای ذخیره سازی سرد، پارکینگ و محیط ساختمان مناسب و به صرفه باشد.

۴ – دوام بالا

LED ها دارای محفظه های شیشه ای مقاوم در برابر شکستگی هستند. لامپ های دیگر معمولا داخل کوارتز قرار دارند که می تواند آسیب پذیر باشد.

۵ – سریع روشن شدن

بیشتر لامپهای فلورسنت و HID و بسیاری از از لامپ های دیگر، نیاز به سه دقیقه یا بیشتر برای رسیدن به حداکثر خروجی نور را دارند اما LED ها تقریبا بلافاصله با اتصال به جریان برق، ۱۰۰ درصد روشن می شوند.

۶ – استفاده ی سریع و متناوب

منابع نور سنتی وقتی دائما روشن و خاموش می شوند از طول عمر آن ها کاسته می شود، در حالی که این روشن و خاموش کردن های سریع و متناوب تاثیری بر LED ها تاثیر نمی گذارد.

۷ – بدون انتشار IR یا UV

در لامپ های رشته ای اکثریت قدرت به مادون قرمز یا حرارت تابش تبدیل می شود. گرمای بیش از حد و اشعه ماوراء بنفش (UV) یک خطر سوختگی برای مردم و مواد محسوب می شود. LED ها تقریبا هیچ اشعه ی IR یا UV را منتشر نمی کنند.

پیشرفت های سریع در تکنولوژی های روشنایی LED، منجر به کاهش هزینه ها و افزایش قابلیت اطمینان LED ها شده است. و در عین حال شاید وسوسه شویم و بگوییمLED ها انتخاب مناسبی برای تمام برنامه های کاربردی به دلیل بهره وری انرژی می باشند، اما انتخاب باید بر اساس ترکیبی از عوامل، از جمله کیفیت نور و توزیع آن و طول عمر مورد انتظار باشد.

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب وبلاگ شمیم اندیشه

برخی از پروژه‌های شمیم اندیشه